07 01 2007

Vizyonda olan Türk filmleri

Küçük KıyametFİLMİN KONUSU:

İstanbul'da ardarda yaşanan sarsıntılar, annesini depremde kaybeden Bilge üzerinde psikolojik rahatsızlıklar yaratmakta ve genç kadının ciddi travmalar yaşamasına neden olmaktadır.

İki küçük çocuğu, eşi ve yeğenleriyle şehri terk ederek, olası İstanbul Depremi'nden kaçıp bu "Küçük Kıyamet"ten kurtulmaya çalışan aile, gittikleri başka bir güney kasabasında bu kez başlarına gelen esrarengiz olaylar nedeniyle yine korkularıyla yüzleşirler.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Dram

YÖNETMENİ: Yağmur Taylan, Durul Taylan

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Doğu Yücel
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Soyku Turan


OYUNCULAR: Başak Köklükaya, Cansel Elçin, Binnur Kaya, İlker Aksum

---------------------------------------------------------------------------------------------

BeynelmilelFİLMİN KONUSU:

Beynelmilel, 1982 yılında Adıyaman'da bir grup yerel müzisyenin başına gelen traji-komik olayları anlatıyor. Filmin başrollerinde Özgü Namal ve Cezmi var. Hikaye, kışla mantığının sosyal yaşama dayatılması nedeniyle ortaya çıkan absürd durumları bir grup yerel müzisyenin etrafında anlatıyor.

Filmin senaryosu Sırrı Süreyya Önder'e ait. Önder, filmin yönetmenliğini de Muharrem Gülmez ile birlikte üstlendi. Filmin çekimleri ilkbaharda Tarsus, Adana ve Mersin'de gerçekleştirildi. Baskın ve Namal'ın müzisyen bir baba ve kızını canlandırdıkları filmin kadrosunda Umut Kurt, Bahri Beyat, Meral Okay , Nazmi Kırık, Dilber Ay, Oktay Kaynarca, Kahtalı Mıçı ve yerel müzisyenler de yer aldı. Filmin kimi sahnelerinde yöre halkının da katılımıyla 3000 kişiye yakın da figüran görev aldı.


ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Komedi / Dram
YÖNETMENİ: Sırrı Süreyya Önder, Muharrem Gülmez

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Sırrı Süreyya Önder

OYUNCULAR: Özgü Namal, Cezmi, Umut Kurt, Bahri Beyat, Meral Okay , Nazmi Kırık, Dilber Ay, Oktay Kaynarca, Kahtalı Mıçı

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Eve Giden Yol 1914FİLMİN KONUSU:

Filmde, Osmanlı İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'na girdiği dönemde Anadolu'nun güney ve güneydoğusunda, ve bugünkü Suriye topraklarında yaşanan büyük bir aşk, fedakarlık ve intikam öyküsü anlatılıyor.

Öykünün kahramanı Mahmut cinayet işlememek için sevdiğini ve evini terk ediyor, ardından kendini çöllerde savaşırken buluyor. Yıllar süren büyük mücadelenin, zorlu bir yolculuğun ardından evinin yolunu tutan Mahmut, sevdiğine kavuşacağı anın hayallerini kurarken bir yandan da uğradığı haksızlığın intikamını almak niyetindedir...
Ünlü İngiliz casusu "Arabistanlı" Lawrence de Mahmut'un yoluna çıkanlar arasındadır!

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Savaş / Dram

YÖNETMENİ: Semir Aslanyürek

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Semir Aslanyürek
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Eyüp Boz


OYUNCULAR: Erdal Beşikçioğlu, Melisa Sözen, Metin Akpınar, Emre Altuğ, Ali Sürmeli, Erdinç Olgaçlı, İrem Altuğ, Ege Aydan, Numan Acar, Ümit Çırak, Hilmi Özçelik

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Cenneti BeklerkenFİLMİN KONUSU:

Eflâtun İstanbul'da on yedinci yüzyılda yaşayan bir minyatür ustasıdır. Bir gün, bir Osmanlı vezirinin konağına zorla götürülür. Osmanlı devletine karşı ayaklanan Danyal adlı bir şehzadenin uzak bir eyalette yakalandığını ve idam edileceğini öğrenir. İdam edilecek şehzadenin kimliğinden emin olabilmek için Eflâtun'dan isyancının Batılı tarzda bir portresini yapması istenmektedir.

Eflâtun emir sonrası, seçme bir grup adamla başkentten Anadolu'ya doğru zorlu bir yolculuğa çıkar. Yolda karşılaşıp yanlarına aldıkları Leyla ile birlikte kendilerini duygu dolu büyük bir maceranın içinde bulurlar..

ÜLKE: Türkiye / Macaristan
TÜRÜ: Dram
YÖNETMENİ: Derviş Zaim

SÜRE: 107 dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: : Derviş Zaim
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Mustafa Kuşçu

OYNAYANLAR: Serhat Tutumluer, Melisa Sözen, Mesut Akusta, Nihat İleri, Mehmet Ali Nuroğlu, Rıza Sönmez, Numan Acar, Bülent İnal, Altan Erkekli, Ahmet Mümtaz Taylan, Mustafa Uzunyılmaz

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Çinliler GeliyorFİLMİN KONUSU:

Küçük Anadolu kasabasındaki herkes kurtuluş günü verilecek sanat müziği konserinin heyecanı içindedir. İki siyah jip belediye binasının önünde durur, üç - dört Çinli binaya girdikleri andan itibaren kasabada değişim başlar. Çinliler büyük bir yatırım için geldiklerinden herkes kısa yoldan servet sahibi olma hayallerine kapılır, kasabanın huzuru kaçmaya başlar. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Dram
YÖNETMENİ: Zeki Ökten

SÜRE: - dakika
SENARYO: Fatih Altınöz
YAPIM YILI: 2006


OYUNCULAR: Cüneyt Türel, Yaman Tarcan, İpek Bilgin, Bülent Kayabaş
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Dünyayı Kurtaran Adamın OğluFİLMİN KONUSU:

Filmin doğuşu, Orta Asya steplerinde ejderhalarla savaşan, Çin Seddini aşan, dağdan indirdiği gemilerle Bizansı dize getiren, her Şampiyonlar Ligi öncesinde Avrupa'da destan yazmaya hazırlanan Türk insanının bir uzay destanı mutlaka olmalıdır fikriyle başlar. Türk insanının algılama, düşünme ve davranış biçimlerimden yola çıkarak, uzayın fethedilerek Türkleştirilmesi hikâyesini anlatır.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Komedi / Bilim Kurgu
YÖNETMENİ: Kartal Tibet

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Murat Boyacıoğlu
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Tolga Kutlar

OYNAYANLAR: Cüney Arkın, Mehmet Ali Erbil, Deniz Seki, Pascal Nouma, Burcu Kara, Günay Karacaoğlu , İsmail İncekara, Aysen Gruda , Ali Erkazan, Sinem Kobal, Yavuz Şeçkin, Veysel Diker, Burak Hakkı, Alp Kırşan

---------------------------------------------------------------------------------------------

TakvaFİLMİN KONUSU:

Geleneksel bir İstanbul mahallesinde doğmuş olan Muharrem 30 yılı aşkın bir süredir aynı mahallede yaşamaktadır. Sade bir işi vardır. Mütevazı ve içe dönük bir kişi olan Muharrem gece gündüz ibadet ederek, cinsellikten uzak, en sert İslami akidelere sıkı sıkıya bağlı bir yaşam sürdürmektedir.

Muharrem'in koyu dindarlığı, varlıklı ve güçlü bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker. Onun alkışlanası güvenilirliği ve vicdani zenginliği, bu şeyhin kendisine tarikatın sahip olduğu sayısız mülkün kira toplayıcısı olarak çalışacağı idari bir görev teklif etmesine yol açar.

Yeni giysiler, cep telefonu ve bilgisayarla donatılmış Muharrem, şimdi uzun zamandır uzağında kalmayı başardığı modern dış dünyanın içindedir. Saf bakışları kısa zamanda içki tüketimi ve hayır konularına karşı gösterilen çelişkili davranışlara şahit olur.

Muharrem, artık tahakküm eden ve mağrur bir kişi olmuştur. Çalıştığı yerde elinde olmadan bir yolsuzluk yapar. Daha da kötüsü, Muharrem'in iç huzuru gitgide bir işkence haline gelen, gece gündüz kendisini rüyalarında cezbeden baştan çıkarıcı bir kadının görüntüsü ile allak bullak olur.

Muharrem yaşamını dünyevi ve manevi değerleri birbirlerinden ayırabilme üzerine kurmuştur. Ama kendini adadığı değerler bir bir yıkılmaktadır. Allah korkusu akli dengesini zedelemeye başlamıştır..

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Dram
YÖNETMENİ: Özer Kızıltan

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Önder Çakar
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Soykut Turan
MÜZİK: Gökçe Akçelik

OYUNCULAR: Müfit Aytekin, Erkan Can, Murat Cemcir, Güven Kıraç, Feridun Koç, Öznur Kula, Erdal Parmaksızoglu, Erman Saban, Duygu Şen, Settar Tanröğen, Meray Ülgen, Selahattin Bilal

--------------------------------------------------------------------------------------------------

UnutulmayanlarFİLMİN KONUSU:

"Ayıpsa, günahsa, birlikte yaptık"

Eski Yeşilçam yönetmeni Aziz, aşık olduğu kadının; Leyla'nın seks filminde oynamasıyla yıkılıp İstanbul'u terk etmiştir. İnatçı adam 30 yıl sonra varını yoğunu satıp koltuğunun altındaki senaryoyu filme çekmek üzere İstanbul'a döner.

İstanbul'a gelir gelmez Aziz'in ilk işi "eski dostları" bulmak olur. Yaşlı ekip elemanları bu fikirle birlikte heyecanlanırlar ama hiçbiri Aziz'in bıraktığı yerde, bıraktığı gibi değildir. Köprünün altından çok sular akmıştır. Hemen hepsi sinemadan uzaklaşmış, başka işler yapmaktadır. Aziz'in kararlı tavrı, yaşlı ekibi filmi çekebileceklerine inandırır. Arkadaşları Aziz'in bu senaryoyu zamanında Leyla için yazdığını bilirler, onu oynatmayı önerirler. Aziz şiddetle reddeder. Arkadaşları anlar ki; yaralar hala tazedir, Aziz Leyla'yı içinden söküp atamamıştır.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Dram / Komedi

YÖNETMENİ: Ayhan Sonyürek

SÜRE: 120 dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Ayhan Sonyürek
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Mete Şener / Mehmet Y. Zengin


OYUNCULAR: Altan Erkekli, Göksel Arsoy , Nevra Serezli, Bahri Beyat, Gökhan Mete, Cezmi Baskın, Ferdi Akarnur

------------------------------------------------------------------------------------------------

Hayatımın KadınısınFİLMİN KONUSU:

Asuman Karaca (Türkan Şoray) 1980'li yıllarda radyo ve gazino dünyasında ünlenmiş eski bir şarkıcıdır. Hüzünlü sesinden çok dillere destan güzelliğiyle o dönemin erkeklerini kendine hayran bırakmıştır. Sahneleri bıraktıktan sonra evlendiği kocasıyla birlikte Balat'ta iki katlı eski bir evde sıradan bir hayat yaşamaktadır. Evlendikten bir süre sonra Asuman kocasının alkol ve kumar alışkanlığıyla tanışmış, yıllar içinde artık kocasının geceleri evin dışında sürdürdüğü gece hayatına da göz yummaya başlamıştır.

İlk eşiyle olan evliliğinden doğan kızı Ahu genç kızlığının daha başlarında evi terketmiş, erkek arkadaşıyla birlikte bir otel odasında yaşamakta, kaset çıkarıp ünlü bir şarkıcı olma hayalleri kurmakta, annesiyle de ancak gerekli olduğunda görüşmektedir.

Bir gün Tophaneli Tayfur'un (Uğur Yücel) üst katlarına kiracı olarak yerleşmesiyle Asuman'ın hayatı tamamen değişecek, renklenecektir.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Dram

YÖNETMENİ: Uğur Yücel

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Uğur Yücel
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Jürgen Jürges

OYUNCULAR: Türkan Şoray, Uğur Yücel, Yıldırım Memişoğlu, Ezgi Mola, Kadir Kandemir, Settar Tanrıöğen, Selim Erdoğan, Kadim Yaşar, Binnur Kaya

------------------------------------------------------------------------------------------

İlk aşkFİLMİN KONUSU:

Denize kıyısı olan bir Ege kasabasında 1990'ların başı..

Kasabanın ileri gelenlerinden Arifoğulları ailesi eski ihtişamlı günlerinden çok uzaktadır. Tarlaların çoğu satılmış, çürümek üzere olan zeytinyağı fabrikasından başka bir şey kalmamıştır. Ailenin reisi Arif Arifoğlu 85 yaşına gelmiş, elini yıllar önce işten güçten çekmiş, aksi bir ihtiyardır. Oğlu Azmi'nin tek derdi, eski karısı Nevin'in gönlünü tekrar kazanmaktır. Oğulları Kemal ise kısa yoldan para kazanma hayalleri kurmaktadır. Kemal, karısı ve metresi arasında gelgitler yaşamaktadır. Arifoğulları ailesinin en küçüğü Arif Ege ise çocukluktan ergenliğe geçiş sürecinde ilk aşk sancıları çekmektedir.

Büyük dede Arif Arifoğlu'nun ölümü yıllardır saklanan sırların ortaya çıkmasına yol açar. Ailenin ortanca oğlu Asaf (Çetin Tekindor) 40 yıl önce Kore Savaşı'na gitmiştir. Savaşta esir düşüp bir daha izi bulunamayan Asaf, kasabadaki herkes tarafından ölü kabul edilmiştir. Ailenin büyük oğlu Azmi kardeşinin nişanlısı Nevin'e büyük bir aşk beslemektedir. Kardeşinin ölümünü fırsat bilen Azmi, amacına ulaşmış ve Nevin'le evlenmiştir.

Ancak, iki yıl süren esirlik günlerinin ardından Asaf yazdığı mektupla kurtarıldığını, kasabaya döneceğini abisine anlatır fakat aldığı cevapla yıkılır. "Tüm kasaba onu ölü bilmektedir. Abisi sevdiği kızla evlenmiş; üstelik bir çocukları olmuştur." Asaf bu haberden sonra kasabaya dönemez. İçinde büyük bir hayal kırıklığı ve kafasında taşıdığı sorularla yıllarca açık denizlerde kaptanlık yapar. Ta ki babasının ölüm haberi kendisine ulaşana kadar.

Asaf'ın dönüşüyle Azmi-Asaf- Nevin arasında büyük bir hesaplaşma yaşanacaktır. Diğer yandan küçüklüğünden beri kendisine bir kahraman olarak anlatılan büyük amcanın dönüşü Arif Ege'yi çok mutlu edecek; Arif Ege ve Asaf arasında çok sıcak bir bağ oluşacaktır.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Romantik / Drama

YÖNETMENİ: Nihat Durak

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Ada Senaryo Grubu
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Selahattin Sancaklı
MÜZİK: Fahir Atakoğlu


OYUNCULAR: Çetin Tekindor, Tarık Papuççuoğlu, Vahide Gördüm, Halit Ergenç, Dolunay Soysert, Şenay Gürler

--------------------------------------------------------------------------------------------

Dondurmam GaymakFİLMİN KONUSU:

Küçük esnafın, küçük kasabanın, "küçük" insanların "büyük" filmi Dondurmam Gaymak, bu bağlamda küreselleşen dünya ekonomisi karşısında çaresizce çırpınan küçük esnafın, eski tarz teknikle üretim yapıp satan bir dondurmacının traji-komik hikâyesini anlatan bir film. Yıl 1995. Ege'nin küçük bir kıyı kasabasında babadan kalma mesleği dondurmacılıkla geçinen Ali Usta, büyük dondurma firmalarının karşısında durabilmek için banka kredisiyle küçük bir motosiklet alır ve bu motoru dondurma satmaya uygun bir şekilde römork ve benzeri aksesuarlarla donatır. Yakın çevresi bu durumu alaycı ve sitemkâr bir tavır ile karşılar. Satış yapmak için yola koyulduğu bir gün, Ali Usta'nın motoru ve dondurma yüklü römorku çalınır. Deliye dönen Ali Usta, olayı büyük dondurma şirketlerinin kendisine karşı bir planı olarak algılar. Oysa hırsızlar, dondurmaları afiyetle yiyen bir çocuklar çetesinden ibarettir.

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Komedi / Dram
YÖNETMENİ: Yüksel Aksu

SÜRE: 113 dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Yüksel Aksu
MÜZİK: Baba Zula
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Eyüp Boz

OYNAYANLAR: Turan Özdemir , Gülnihal Demir , İsmetcan Suda , Ulaş Sarıbaş , Altuğ Sarıbaş

-------------------------------------------------------------------------------------------

HokkabazFİLMİN KONUSU:

İskender (Cem Yılmaz) hokkabazdır. Yani aslında sihirbazdır. Ama onun ve çocukluk arkadaşı Maradona'nın dışında herkes onun hokkabaz olduğunu düşünmektedir.

İstanbul'dan hızla kaçmak zorunda kalan ikili, turne programına Sait'i (Mazhar Alanson) de dahil ederek büyük risk alırlar. Baba Sait, İskender'i takdir etmeyi uzun yıllar evvel bırakmıştır. Turne üçlüyü kaynaştırırken, aynı zamanda görkemli bir dağılmaya sebep olur.

LKE: Türkiye
TÜRÜ: Komedi
YÖNETMENİ: Cem Yılmaz, Ali Taner Baltacı

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Cem Yılmaz
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Uğur İçbak
MÜZİK: Ozan Çolakoğlu

OYUNCULAR: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Özlem Tekin, Tuna Orhan

------------------------------------------------------------------------------------------------

SINAVFİLMİN KONUSU:

Kahramanlarımızın kendilerine idol olarak gösterdikleri, bir dönemin kopya çekme konusunda uzman sistem karşıtı efsane öğrencisi Levent Lemi; görevi her anlamda kötüye kullanan okul müdürü Rafet; idealist müdür yardımcısı Zeynep Erez; sert matematik öğretmeni Fatma Hoca; çocukların bir yarış atı gibi koşulduğu sınav sisteminin yakın bir tanığı haline gelen jokey baba Urfa'lı Sadettin; hayattaki tek dayanağı oğlu olan Güler; çocuğunun hayatında onurlu yaşamın önemini ısrarla vurgulayan komiser baba Metin; oğlunun hayatını bir saat gibi planlayan Almancı baba Sedat ve bütün derdi bir müzik albümü çıkarmak olan müzik hocası Candan'ın yollarını da aynı temel öykü içinde kesiştiren film Türkiye'nin bir türlü çözüme kavuşamayan eğitim sistemi ve sınav problemini oldukça komik ve eğlenceli, aksiyonu yüksek bir dille anlatıyor...

ÜLKE: Türkiye
TÜRÜ: Komedi
YÖNETMENİ: Ömer Faruk Sorak

SÜRE: - dakika
YAPIM YILI: 2006
SENARYO: Yiğit Güralp

OYUNCULAR: Altan Erkekli, İsmail Hacıoğlu, Hümeyra, Jean-Claude Van Damme, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Ali Sürmeli, Kadir Çöpdemir

iyi seyirler.

798
0
0
Yorum Yaz