21 05 2007

Sudoku Çözmek

Nasıl Yaparsınız ?
 
 
Giriş  Sudoku Çözmek (Düşünmeden!)
 
Aşağıda adım adım bir Sudoku problemini nasıl kolayca çözeceğinizi anlatacağım.Eminim beğeneceksiniz.Sudoku biliyorsunuz ama kısa bir açıklama yaparak başlayayayım.Yatay, düşeyve çapraz kolonlardaki bir rakamı sadece bir defa kullanarak bütün boş kareleri doldurmanız gerekiyor.
Sudoku herzaman bana zor geldi o yüzdende sevemedim.Ama bu yöntem işi çok kolaylaştırıyor.Oyuna nerden başlayacağınızı nasıl kontrol edeceğinizi çok iyi gösteriyor.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 1 Başlama için ihtiyacınız nedir?

1. Bir sudoku bulmaca.Artık heryerde bulunuyor.Aşağıdaki bulmaca 9 a 9 81 karelik.Daha küçük yada daha büyüklerindede aynı yöntemi kullanabilirsiniz. 

2. Kurşunkalem

3. Silgi
 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 2 Kayıp (Boş)kareleri doldurun
Sudoku bulmacada boş kareler göreceksiniz.Önce bunları dolduracağız.Çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Numaraları aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi boş karelere 1 den 9 a kadar kurşunkalemle yazın.
 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 3 Silmek (Yatay)
Her numara için önce yataylarda o numarayı silmekle başlayın.Silmeye 1.numaradan başlayacaksınız.

Aşağıdaki sudokuda sol üst köşedeki ilk numara "6".İlk olarak onla başlayıp bütün yataydaki 6 ları siliyoruz.
 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 4  Silmek (Düşey)
Şimdi aynı numarayı yani "6" yı yukardan aşağıda onun olduğu kolondada siliyoruz.Böylece yatayda ve düşeyde 6 için hepsini silmiş olduk ve bu adım tamamlandı.
 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 5 Silmek (Hepsini)
Yukarda yaptığımız işlemleri hersayı için o sayının yatay ve düşey kolonları için tekrarlıyoruz.Böylece o boş karede olamayacak sayıları öncelikle eliyoruz.
 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 6 Bütün numaralar için tekrar
 
Aşağıda gördüğünüz gibi bu işlemi bütün numaralar için yapıp boş karelerde hangi sayılar olabileceğini görüyoruz.Sudokuyu çözmek için bayağı bir yol almış oluyoruz.
 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 7 Bölgesel yanıtlar
 
Bu elemeler sonucunda boş karelerde yanlız bir sayı kaldıysa tebrikler .O karelerdeki sayıları şimdiden buldunuz demektir.Bu numaraları başka renk bir kalemle büyük olarak yazın .Artık bu karelerde silme işiniz olmayacak.Şimdi tekrar düşünmeye başlayacağız.Bulduğunuz kareleride yukardaki adımları takip ederek bir kaç rakam daha sileceksiniz.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 8 Diğer elemeler
 
Herzaman şanslı olmayabilirsiniz.Bu silme işlemleri sonucunda boş karelerde birden fazla rakam kalabilir.Bu noktada başka eleme yöntemleri kullanmanız gerekebilir.

Kolonlara bir bakın.Bir bloğu tamamen bulduysanız yanıt bu blokdadır.

Bu noktada biraz düşüneceksiniz.Yoksa bulmacanın bir anlamı kalmaz .Ama zaten çok yol katettiniz artık sona yaklaşmak kolaylaştı.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Adım 9
 
Bu noktada çapraz kolonlara bakıyorsunuz.Çapraz kolonlarda hangi rakam sadece bir adet gözüküyorsa bilinki o rakamdır.Hemen onuda başka renk bir kalemle yazıp sonuçlandırın.Aşağıdaki fotoğrafta baktığınızda çaprazda tekrarlanmamış sadece bir 5 var.Yanıt odur.Bu rakamlarıda bulduktan sonra ufak birkaç denemeyle sudokunuzu başarıyla bitirebilirsiniz.

İyi bulmaca çözmeler.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

 

.

4580
0
0
Yorum Yaz